W Miejskiej Bibliotece Publicznej w Jaśle odbyło się spotkanie z Anną Kańtoch autorką powieści i opowiadań fantastycznych dla młodzieży i dorosłych oraz kryminałów.
W czwartek (15 września) w ramach projektu "Biblioteka zawsze po drodze" gościem Miejskiej Biblioteki Publicznej w Jaśle była Anna Kańtoch - autorka powieści i opowiadań fantastycznych dla młodzieży i dorosłych oraz kryminałów.

Podczas spotkania z młodzieżą autorka wróciła wspomnieniami do początków swojej przygody z pisaniem, już w czasach szkolnych chciała zostać pisarką, ale do decyzji o debiucie dojrzała dopiero na ostatnim roku studiów.
- Pisanie jest dla mnie radością, nadal po tylu latach to przyjemność. Cieszę się, że moje hobby stało się moim zawodem - przyznała.

Literatura przeznaczona dla nastoletniego obiorcy to głównie utwory z nurtu fantastyki, ich bohaterami są młodzi ludzie na granicy dzieciństwa i dorosłości - podlotki, borykające się z problemami wieku dorastania, które doświadczają trudnych sytuacji i ekstremalnych przeżyć. Szczególnie bliska jest pisarce Nina, bohaterka książek: Tajemnica Diabelskiego Kręgu, Tajemnica Nawiedzonego Lasu, Tajemnica Godziny Trzynastej.

Wymyślając tę postać obdarzyłam ja imieniem i cechami, które sama chciałam mieć będąc w jej wieku. To bohaterka, która wyszła poza ramy moich książek, nawet po zakończeniu trylogii wracałam do niej myślami.
Częstym motywem spotykanym w jej twórczości z nurtu fantasy są anioły. Jednak postaci te nie zawsze są dobre czy pomocne, ich obecność dodaje przedstawionym historiom tajemniczości i magii. Autorka znakomicie buduje klimat, świat przedstawiony w jej książkach jest wielowymiarowy i zaskakujący. W utworach fantastycznych wyraźnie widać również fascynację kryminałem, w fabułę zgrabnie wplecione są tajemnice i zagadki wymagające rozwikłania.

O tym, że Kańtoch doskonale radzi sobie z pisaniem kryminałów, przekonali się uczestnicy popołudniowego spotkania. Jest doceniana zarówno przez krytyków i czytelników, zdobywając na tym polu liczne nagrody i wyróżnienia.
Powieści kryminalne jej autorstwa cechuje dbałość o szczegóły i wyraziste postaci. Choć bohaterowie nie maja konkretnych pierwowzorów w rzeczywistości, są postaciami z krwi i kości, z bagażem doświadczeń i cech, które idealnie splatają się z fabułą.

- Mam tendencje do tworzenia postaci z jakąś tajemnicą, zadrą w życiorysie, która determinuje ich życie, wpływa na ich postępowanie i określa los - zaznaczyła.
Bardzo ważnym elementem w jej książkach są wiernie oddane realia czasów, w których toczy się akcja. Sensoryczne opisy oddziaływają na wszystkie zmysły odbiorcy. Przyroda i pory roku odgrywają znaczącą rolę, tło jest odzwierciedleniem nastrojów bohaterów, potęguje ich odczucia i stany psychologiczne.

Spotkanie dla młodzieży poprowadziła polonistka dr Beata Baraś, dla dorosłych - Krystyna Ziemba, kustosz MBP w Jaśle. Spotkania dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury. 
Chcesz być na bieżąco? Obserwuj nas na Facebook, Google News i Twitter
rrrrrr

Nikt jeszcze nie skomentował. Bądź pierwszy!

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. jaslo365.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.