W Muzeum Regionalnym w Jaśle odbyła się uroczystość oficjalnego otwarcia. Spotkanie było podsumowaniem przebudowy i rozbudowy Muzeum w ramach projektu "Ukryte skarby Muzeum Regionalnego w Jaśle".
W piątek (16 grudnia) odbyła się w Muzeum uroczystość oficjalnego otwarcia Muzeum Regionalnego w Jaśle. Spotkanie było podsumowaniem przebudowy i rozbudowy Muzeum w ramach projektu "Ukryte skarby Muzeum Regionalnego w Jaśle".

Projekt był finansowany z Programu Operacyjnego Województwa Podkarpackiego na lata 2014-2020, VI Osi Priorytetowej "Ochrona środowiska naturalnego i dziedzictwa kulturowego", Działanie 4.4 Kultura. Programu Operacyjnego Województwa Podkarpackiego na lata 2014-2020, VI Osi Priorytetowej "Ochrona środowiska naturalnego i dziedzictwa kulturowego", Działanie 4.4 Kultura.

Muzeum Regionalne w Jaśle otwarcie

Wartość ogółem zadania: 4 665 185,91 zł; dofinansowanie to: 2 978 000,18 zł; wkład własny Miasta Jasła to: 1 687 185,73 zł; termin realizacji: 4.05.2020 r. - 28.02.2022 r.

Projekt realizowany był w trzech kierunkach:
Rozbudowa - dobudowanie skrzydła przy przewiązce łączącej biurowiec i magazyny Muzeum z salami ekspozycyjnymi. W dobudowanej części o łącznej powierzchni blisko 200 metrów kwadratowych znalazły się pomieszczenia sanitariatów w tym sanitariat dla osób ze szczególnymi potrzebami, podnoś dla osób niepełnosprawnych i dwa pomieszczenia biurowe. W jednym umieszczono pracownię archeologiczną a w drugim pracownię plastyczną w której odbywają się warsztaty tematyczne.

Nadbudowa - nad pawilonem wystawowym dobudowano jedną kondygnację z przeznaczeniem na salę wystawową. Powstała nowa sala wystawowa, która została przeznaczona na wystawy czasowe. W sumie Muzeum zyskało około 100 metrów kwadratowych powierzchni wystawienniczych. Przyrost o 50%. Sala pozwala na urządzanie jednocześnie kilku wystaw tematycznych i prowadzenie zajęć edukacyjnych. Wszystkie sale zostały wyposażone w system oświetlenia, który pozwala na doświetlenie ekspozycji.

Muzeum Regionalne w Jaśle otwarcie

Przebudowa i modernizacja - cały budynek Muzeum został przebudowany. Wymieniono wszystkie instalacje: grzewcze, elektryczne, wodne, kanalizację. Budynek został wyposażony w rekuperację. Wymiana została stolarki okienna i drzwi. Większość drzwi i zgodnie z przepisami posiada specjalne certyfikaty bezpieczeństwa. Budynek został wyposażony w systemy monitoringu pożarowego, antywłamaniowego, dozoru kluczy i telewizji przemysłowej zgodne z normami MKiDN. Wykonano instalację przewodowego i bezprzewodowego internetu wraz z serwerownią. W ramach termo-modernizacji Cały budynek łącznie z fundamentami został ocieplony styropianem i wełną mineralną. Wymieniono również pokrycie dachu.

W ramach projektu zakupiono również nowe gabloty muzealne, monitory, projektor, ekran i krzesła. Warto również nadmienić że, Firma Meblowa Forte wyposażała pomieszczenia biurowe Muzeum w nowe meble.
Dla odwiedzających Muzeum dostępne są ekspozycje stałe: etnograficzna, sakralna, rzemiosła artystycznego, historii Jasła, gabinet kolekcjonera, archeologiczna i skromna ekspozycja o jasielskim winiarstwie.

Dodatkowo podczas otwarcia Muzeum oficjalnie otrzymało imię dr. Stanisława Kadyiego a jedna z sal imię Jana Wodyńskiego. Stanisław Kadyi przekazał Muzeum swój dom rodzinny, który od 1991 r. jest siedzibą MRJ, oraz bezcenne kolekcje: paleontologiczną, numizmatyczną, etnograficzną, starodruków i historyczną. Sala im. Jana Wodyńskiego jest wyrazem wdzięczności dla rodziny Wodyńskich a w szczególności dla Pana Bartłomieja Wodyńskiego, który przekazał spuściznę po swym stryju do zbiorów Muzeum w Jaśle.

Muzeum Regionalne w Jaśle otwarcie

Uroczystość w Muzeum była okazją do podziękowania wszystkim, którzy w ostatnich latach wspierali Muzeum przy realizacji projektu i organizacji ekspozycji. Została zorganizowana z udziałem władz miasta, przedstawicieli parlamentarzystów, osób zaangażowanych w przygotowanie i realizację projektu oraz osób wspierających działania naszej instytucji.

- Pracownicy Muzeum serdecznie dziękują wszystkim przybyłym za udział w naszej uroczystości.

Nikt jeszcze nie skomentował. Bądź pierwszy!

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. jaslo365.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.