W Ośrodku Edukacji Ekologicznej w Ożennej, odbyło się uroczyste otwarcie wystawy pt. " W drodze do konfederackiej reduty".
W dniu 25 października w Ośrodku Edukacji Ekologicznej w Ożennej, odbyło się uroczyste otwarcie wystawy pt. " W drodze do konfederackiej reduty". Wydarzenie rozpoczęło wspólne odśpiewanie hymnu konfederatów. Następnie Adam Pawluś - Starosta Jasielski powitał przybyłych na wydarzenie gości i podziękował im za wspólne odśpiewanie hymnu Konfederatów Barskich.

W swoim przemówieniu zwrócił się do młodzieży szkół ponadpodstawowych, która licznie przybyła na wydarzenie. Pokrótce przybliżył im historię powstania konfederacji barskiej, określanej mianem pierwszego w Polsce powstania narodowego. Zaznaczył, że zawiązano ją nie tylko w celu obrony niepodległości naszego kraju, ale również w obronie wiary katolickiej. Zauważył, że jest to dość zapomniany okres w historii Polski, o którym niewiele się mówi i coraz mniej się o nim pamięta.

- Musimy budować silne postawy patriotyczne, musimy pamiętać o tej przeszłości, o tych bohaterach, młodych ludziach, którzy oddawali życie w obronie ojczyzny, w obronie wiary katolickiej - zwrócił się do młodzieży.

Gospodarz Powiatu Jasielskiego wspomniał również jednego z najwybitniejszych dowódców konfederacji barskiej - Kazimierza Pułaskiego i podzielił się ze zgromadzonymi kilkoma ciekawostkami na jego temat. Zauważył, że jest to postać niezwykle popularna w Stanach Zjednoczonych. Znajduje się tam nie tylko wiele miejsc nazwanych jego nazwiskiem, ale co roku, na cześć bohatera, organizowana jest parada. Adam Pawluś, który kilkakrotnie, osobiście uczestniczył w tym wydarzeniu, opowiedział jak dokładnie przebiega, oraz podzielił się z przybyłymi gośćmi swoimi wspomnieniami i wrażeniami z tych obchodów.

otwarcie wystawy w Ożennej

Na koniec podziękował Barbarze Mielczarek - Prezes Zarządu Fundacji im. Generała Pułaskiego, za podjęcie inicjatywy przygotowania tej wystawy. Podkreślił, że jest ona doskonałym dopełnieniem oferty edukacyjnej ośrodka. Przypomniał też o podjętych badaniach archeologicznych, dzięki którym, być może, wystawa ta powiększy się o dowody, artefakty historii konfederacji barskiej ukryte w ziemi.

Głos zabrała również Barbara Mielczarek - Prezes Zarządu Fundacji im. Generała Pułaskiego. Na wstępie zaznaczyła, że miejsce zorganizowania wystawy nie jest przypadkowe, a tereny, na których znajduje się, i z którymi sąsiaduje Ośrodek Edukacji Ekologicznej w Ożennej, są ściśle związane z postacią dowódcy Kazimierza Pułaskiego, oraz z historią wielu walk i potyczek konfederatów barskich z żołnierzami rosyjskimi. W kilku słowach opowiedziała również o składającej się z ośmiu tablic wystawie, i o tym co na poszczególnych tablicach zostało przedstawione. Na koniec zachęciła zgromadzoną młodzież do uważnego obejrzenia wystawy, na której została ukryta odpowiedź do przygotowanej dla uczniów zagadki. Na zwycięzcę czekała niespodzianka.

Małgorzata Leńczuk - Dyrektor MDK w Jaśle podziękowała Adamowi Pawlusiowi - Staroście Jasielskiemu i Barbarze Mielczarek - Prezes Zarządu Fundacji im. Generała Pułaskiego, za zainicjowanie tej wystawy.
- Bardzo dziękuję Panu Staroście i Pani Basi za zainicjowanie tej wystawy, bo wiem, że to były Wasze pomysły, żeby tą naszą ofertę wzbogacić również o edukację historyczną związaną z miejscem, w którym się znajdujemy - powiedziała.

Złote Gody w gminie Tarnowiec
Ponadto, zarówno Małgorzata Leńczuk - Dyrektor MDK w Jaśle, jak i Norbert Kieć - Dyrektor Magurskiego Parku Narodowego, jednogłośnie stwierdzili, że nie mogło być lepszego miejsca na zorganizowanie tej wystawy, na podkreślenie jak ważną postacią był Kazimierz Pułaski i cała idea konfederacji barskiej, po czym zaprosili zebranych do obejrzenia ekspozycji.

Uroczyste otwarcie wystawy "W drodze do konfederackiej reduty", zakończyło wspólne grillowanie. Po skończonym posiłku Adam Pawluś - Starosta Jasielski, oprowadzał przybyłych uczniów po terenie Ośrodka Edukacji Ekologicznej w Ożennej, dzieląc się z nimi swoimi spostrzeżeniami i ciekawostkami na temat przyrody i jej ochrony.

Nikt jeszcze nie skomentował. Bądź pierwszy!

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. jaslo365.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.