Klub Kulturalno-Turystyczny Jasielskiego Domu Kultury razem z jasielskim Oddziałem Polskiego Towarzystwa Turystyczno-Krajoznawczego zapraszają w sobotę, 15 maja, na wycieczkę autokarową w rejon Beskidu Dukielskiego (umowna nazwa środkowej części Beskidu Niskiego), ulubiony teren wędrówek Jana Pawła II.
Zgodnie z planem grupa wyruszy sprzed JDK o godz. 9:00, a powrót ma zaplanowany na godz. 18:00.
Trasa wędrówki obejmuje część Szlaku Papieskiego, wytyczonego przez Lokalną Organizację Turystyczną „Beskid Niski” w Krośnie, a prowadzącego od Magury Wątkowskiej do Komańczy, wzdłuż czerwonego Głównego Szlaku Beskidzkiego. Góry te były miejscem licznych wędrówek ks. Karola Wojtyły. Pierwszy raz wybrał się on w Beskid Niski w roku 1952, zabierając ze sobą kilku przyjaciół. Łemkowszczyzna z łagodnymi krajobrazami, wspaniałą przyrodą i ciszą, urzekła go tak bardzo, że regularnie w te strony wracał i często - będąc już papieżem - je wspominał.

Grupa turystów z Jasła zmierzająca „Ścieżkami Jana Pawła II” pod przewodnictwem Józefa Kaczora przejdzie z Lubatowej przez Cergową do Dukli, szlakiem przygotowanym dla średnio wprawionych wędrowców.

Lubatowa to duża wieś nad Lubatówką, z neogotyckim kościołem pw. św. Stanisława z 1921 r. i pomnikiem 38 osób rozstrzelanych przez hitlerowców w 1944 r. Po raz pierwszy ks. Karol Wojtyła przechodził przez Lubatową w roku 1952. 11 sierpnia 1953 r. wędrująca z „Wujkiem” grupa, licząca około 15 osób nocowała u miejscowego ks. Stanisława Domino.

Cergowa (716 m n.p.m.) jest malowniczą górą z platformą widokową na szczycie i tzw. Złotą Studzienką na stoku.

Złota Studzienka - miejsce, w którym św. Jan z Dukli rozpoczął swój pustelniczy żywot, kilkakrotnie odwiedzane przez Karola Wojtyłę. Jest tu niewielka kapliczka ze źródełkiem w środku, zbudowana u schyłku XIX w., ławeczki i ołtarz. Według wierzących źródełko w kapliczce ma moc uzdrawiania.

Dukla jest małym miasteczkiem, zniszczonym w znacznym stopniu w czasie walk o Przełęcz Dukielską w 1944 r. Cenne zabytki Dukli to: klasztor Bernardynów, miejsce przechowywania relikwii św. Jana z Dukli i główny ośrodek jego kultu; kościół p.w. Marii Magdaleny, Zespół Pałacowy Mniszków - obecnie Muzeum Historyczne Pałac, cmentarz wojskowy i ruiny synagogi. Ks. Karol Wojtyła zawitał do tego miasteczka w 1952 r., odprawił mszę św. i zatrzymał się na nocleg. Będąc kardynałem, w roku 1967 przebywał jakiś czas w Dukli, odwiedzał Pustelnię św. Jana na wzgórzu Zaśpit, wspinał się na Cergową, Piotrusia i inne okoliczne szczyty. Jako papież przyjechał do Dukli 9 czerwca 1997 r. z lotniska w Łężynach. Witany przez tłumy wjechał do miasta słynnym papamobile. Przed udaniem się na spoczynek do klasztoru Bernardynów, modlił się i wygłosił homilię przy grobie św. Jana z Dukli.

***

Koszt uczestnictwa w wycieczce wynosi 60 zł, członkowie PTTK, młodzież do lat 16, posiadacze Karty Dużej Rodziny oraz zasłużeni Honorowi Dawcy Krwi - 55 zł.
Dzieci i młodzież do lat 18 mogą uczestniczyć w wycieczce wyłącznie pod opieką osoby dorosłej.
Zgłoszenia wraz z wpłatą należy kierować do PTTK w Jaśle, ul. Floriańska 15 (poniedziałek- piątek do godz. 17.00).
Uwaga! Obowiązuje ubiór turystyczny, odpowiedni na zmienne warunki atmosferyczne oraz posiadanie maseczki do zasłaniania twarzy i własnego środka do dezynfekcji rąk.
Informacje w JDK można uzyskać pod numerem tel. 514 284 625.
Organizator zastrzega sobie prawo do zmiany trasy wycieczki oraz odwołania wyjazdu z powodu niewystarczającej liczby uczestników lub innych niezależnych od niego przyczyn.

Plakat zapowiadający wycieczkę


Nikt jeszcze nie skomentował. Bądź pierwszy!

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. jaslo365.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.