Pod opieką Tadeusza Wójcika oraz Andrzeja Nitki grupa rowerzystów wyruszyła na pełną uroku trasę o długości około 32 kilometrów.
Do krainy miodem płynącej, iście pszczelego królestwa, poprowadziła kolejna wyprawa rowerowa zorganizowana przez Klub Kulturalno Turystyczny Jasielskiego Domu Kultury.

W słoneczną sobotę (12 sierpnia) grupa rowerzystów pod przewodnictwem Tadeusza Wójcika i Andrzeja Nitki wyruszyła na około 32-kilometrową trasę, prowadzącą przez piękne okolice jasielskiego Osiedla Hankówka i wzgórza nad Warzycami, tzw. Szlakiem im. Konstytucji 3 Maja, stanowiącym piękny trakt rekreacyjny. Jadąc zalesionymi terenami do Sieklówki, turyści zwiedzali po drodze miejsca pamięci narodowej.

wyprawa rowerowa z Jasła

Utrzymując dobre tempo, cykliści niepostrzeżenie dotarli do celu. Przed ich oczami ukazały się pola uprawne i zabudowania wioski, a na sporym wzniesieniu - Pogórzańska Pasieka Rodziny Gałuszka. U wrót pszczelarskiego gospodarstwa jego właściciele z wielką serdecznością zapraszali gości do środka. W altanie, idealnie wkomponowanej w ogrodową zieleń, czekało już na nich sporo słodkich pszczelich rarytasów i wyborny, chłodny nektar, który wręcz wprawił w zachwyt strudzonych upałem przybyszów. Siedząc w cieniu i popijając schłodzony, miodowy eliksir przygotowany przez gospodarzy, turyści napawali się przyjemnym brzęczeniem pszczół oraz wonią ziół i kwiatów.

Szefujący firmie ks. Tomasz Gałuszka z dumą i pasją opowiadał o bogatej historii pasieki, przekazywanej w rodzinie z pokolenia na pokolenie od 1860 roku oraz o ekscytującym pszczelim świecie. Wycieczkowicze z wielkim zainteresowaniem wysłuchali wykładu, zarzucając prelegenta lawiną pytań. Wszyscy popadli w zadumę, słuchając opowieści o tym, jak od zarania dziejów pszczoły fascynowały człowieka, dając mu przykład wzorowej organizacji pracy, inteligencji i poświęcenia dla dobra swojej społeczności. Umocnili się w przekonaniu, że cały ziemski byt pochodzi od Boskiego Stwórcy.

wyprawa rowerowa z Jasła

Prowadzący spotkanie przedstawił również prozdrowotne właściwości miodu oraz jego pochodnych, zapoznając słuchaczy z szerokim asortymentem produktów pszczelich, którymi dysponuje jedna z licznych pasiek.

Piknik w Osieku Jasielskim
Niespodzianką dla uczestników wyprawy był ul z oszklonym okienkiem, przez który można było obserwować jak pszczoły uwijają się przy pracy. Ostatnią atrakcją w Sieklówce było tradycyjnie ognisko z pieczeniem kiełbasek, zorganizowane przy altanie miejscowej OSP. Powrotna droga do Jasła prowadziła przez okolice Lublicy, Bieździadki oraz piękne tereny leśne Gorajowic. Finalnym punktem wycieczki było wstąpienie na lody do jednej z kawiarenek na rynku w Jaśle.

Nikt jeszcze nie skomentował. Bądź pierwszy!

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. jaslo365.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.